Ciechocinek posiada niezwykle korzystne dla swej leczniczej funkcji warunki klimatyczne, które spełniają wymogi stawiane miejscowościom uzdrowiskowym. Obecnie Ciechocinek w pełni zasługuje na szczytną nazwę "Perły Uzdrowisk Polskich" i jest jednym z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce.

Naturalnym bogactwem Ciechocinka są obfite złoża solanek, które posiadają wybitne właściwości lecznicze. Solanka jest wykorzystywana do celów pitnych, kąpieli leczniczych oraz inhalacji i irygacji. Mikroklimat przy tężniach jest bogaty w cząsteczki jodu, bromu i ozonu. Dzięki temu znakomicie wpływa na drogi oddechowe, ma działanie bakteriobójcze, reguluje ciśnienie krwi, a także pozytywnie oddziałuje na chorych z zaburzeniami tarczycy.

W Ciechocinku leczone są choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, choroby układu krążenia, choroby ortopedyczno - urazowe, choroby reumatyczne oraz choroby kobiece. Dla osób wrażliwych na silniejsze bodźce klimatyczne zalecane jest przebywanie w warunkach łagodnego klimatu Ciechocinka. Przyrodolecznicze zakłady zapewniają kuracjuszom szeroki zakres zabiegów: masaże, inhalacje, kąpiele, irygacje, zabiegi borowinowe, gimnastykę, natryski i wiele innych.